A BME KJK, valamint a Közlekedéstechnológiai és Közlekedésgazdasági Tanszék, illetve a VOLÁN (mint a Volánbusz Zrt. jogutódja) közös szervezésében már számos autóbuszt megtekinthettek az Egyetem polgárai a Sóhajok hídjánál és az St épület parkolójában. A 2022 óta tartó eseménysorozaton főként városi kivitelű alternatív hajtású autóbuszokat ismerhettek meg a résztvevők, amelyek közül kiemelendő a 2024 októberében megrendezett buszfesztivált. Ekkor ugyanis egy sűrítettföldgáz-üzemű MAN Lion’s City CNG, egy tisztán elektromos hajtású Mercedes-Benz eCitaro, valamint az ország egyetlen Toyota gyártású hidrogén-elektromos hibrid hajtású jármű került bemutatásra.
Az alternatív hajtású, városi kivitelű autóbuszok mellett jelentős szerepet töltenek be a közlekedési rendszerben a hagyományos, dízel üzemű, helyközi (elővárosi, regionális és távolsági) autóbuszok is, ezért 2025. március 25-én egy prémiumkategóriás, MÁV Személyszállítási Zrt. (VOLÁN) üzemeltetésű Neoplan Tourliner típusú távolsági járművet tekinthetett meg a több mint 100 regisztrált résztvevő. A buszbemutatóhoz – idén először – csatlakozott hazánk egyik legnagyobb magántulajdonban lévő autóbusz-közlekedési társasága is, a HOMM Kft. A főként munkásszállítással és különjáratokkal foglalkozó cég egy egyedi tervezésű és átalakítású Renault Master típusú midibuszt állított ki a rendezvényre.
A buszok méretükben, kapacitásukban, kialakításukban, gépészetükben és funkciójukban is jelentősen eltérnek egymástól. A Neoplan Tourliner autóbuszt főleg hosszútávú, távolsági utazásokhoz használja a VOLÁN, a maximum 49 fő utazási komfortját számos kényelmi megoldás emeli (pl. dönthető és oldalra mozgatható ülések, Wi-Fi szolgáltatás, fedélzeti mosdó stb.), míg a Renault Mastert inkább rövidebb távú (főként 50 km alatti) személyszállítási feladatokra alkalmazzák, annak praktikus és letisztult utastéri kialakításával. Fontos kiemelni, hogy egyedülálló módon a 14+2+1 személy szállítására alkalmas midibuszt a HOMM Kft. – saját telephelyén, saját munkavállalóival – alakította át tehergépjárműből, amely folyamat magában foglalta a tervezést, kivitelezést és az engedélyeztetést egyaránt. A közlekedési vállalat összesen 131 kistehergépjárművet alakított át autóbusszá.
A VOLÁN (illetve jogelődje) által 2017 óta folyamatosan forgalomba állított Neoplanokkal az ország szinte összes országos autóbuszvonalán találkozni lehet: a 460 lóerős motor, a 12 fokozatú robotizált váltó megbízható és egyenletes haladást biztosít autópályán akár 100 km/h sebességgel köszönhetően a jármű Tempo100-as besorolásának. A vezetést – ahogy a Renault Master esetében is – a legkorszerűbb támogató rendszerek segítik (sávelhagyás detektálás, vészfék-asszisztens stb.).
Bár a járművek sok mindenben különböznek, a napjainkban szinte legfontosabbá váló szempontokban azonosak: a környezetvédelmi előírások teljesülését a szintén korszerű Euro6 besorolású dízelmotorok garantálják, gazdasági fenntarthatóságról pedig az alacsony üzemanyag-fogyasztási értékek tanúskodnak. A Neoplan jellemzően 20-25 liter/100 km, míg a Renault 10-12 liter/100 km fogyasztásra képes.
A rendezvényre kilátogatókat Dr. Mándoki Péter, a BME Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar dékánhelyettese köszöntötte, és megnyitó beszédében kiemelte, hogy Dr. Tóth János, a Közlekedéstechnológiai és Közlekedésgazdasági Tanszék vezetője már hosszú ideje lehetőséget biztosít az autóbuszok bemutatására. Ezt követően 3 turnusban ismerhették meg a fenti műszaki paraméterekkel rendelkező buszokat Hegedűs Andor, a HOMM Kft. beszerzési vezetője, Nyírő Tibor, a MÁV Személyszállítási Zrt. főmérnöke, valamint Dr. Lakatos András a BME KTKG tudományos munkatársa vezetésével. Az egyetemi polgárok kipróbálhatták az utastéri funkciókat, betekintést nyerhettek a járművezetők „irodájába”, valamint gépészeti szempontból is megismerhették a hajtás jellemzőit.
Köszönjük a MÁV Személyszállítási Zrt.-nek, illetve a HOMM Kft.-nek a rendezvény megvalósulásban nyújtott jelentős segítséget, a résztvevők egyedülálló szakmai tapasztalattal gazdagodtak.