Menü Bezárás

A KJK nemzetközi kapcsolatrendszere tovább bővül

Stratégiai együttműködési megállapodások elismert hazai és nemzetközi partnerekkel.

2025. június 20-án a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Közlekedés- és Járműmérnöki Kar (KJK) Repüléstudományi és Hajózási Tanszék több rangos hazai és nemzetközi intézménnyel írt alá hivatalos együttműködési megállapodásokat, Dr. Nemeslaki András nemzetközi rekotrhelyettes úr közreműködésével.

Az eseményt Dr. Rohács Dániel egyetemi docens (a BME Repülőgépek és Hajók Tanszékének – RHT – vezetője) és Dr. Utku Kale egyetemi docens (RHT-BME) koordinálta. A partnerségek célja az együttműködés előmozdítása olyan élvonalbeli területeken, mint a pilóta nélküli rendszerek, az automatizálás, a digitalizáció és más korszerű technológiák.

Az együttműködési megállapodások a Kooperatív Technológiák Nemzeti Laboratórium (pályázati azonosító: 2022-2.1.1-NL-2022-00012) keretében kerültek aláírásra, amely kiemeli a BME KJK stratégiai törekvését az interdiszciplináris kutatás és innováció terén, mind nemzeti, mind nemzetközi szinten való aktív részvétellel.

Az alábbi intézmények és képviselőik vettek részt az együttműködési megállapodások aláírásában:

  1. Piri Reis Egyetem, Isztambul, Törökország
    – Prof. Dr. Ziya Söğüt, rektorhelyettes
  2. Fenntartható Fejlődés és Környezetvédelmi Egyesület (SUDEAS)
    – Prof. Dr. Ziya Söğüt, alapító és elnök
  3. Erciyes Egyetem – Repüléstechnikai Alkalmazási és Kutatóközpont (ERHAM), Törökország
    – Dr. Melih Yıldız, egyetemi docens, igazgatóhelyettes
  4. HT Division
    – Mr. Suat Gökhan Karakuş, vezérigazgató
  5. Vilniusi Gediminas Műszaki Egyetem (VILNIUS TECH) – Gépészeti Tudományok Intézete, Litvánia
    – Prof. Dr. Artūras Kilikevičius, igazgató


Az aláírási ceremónián túl a rendezvényen több mint 20 nemzetközi akadémiai és ipari szakértő is részt vett különböző országokból, akik eszmecserét folytattak a feltörekvő technológiákról, kutatási szinergiákról és jövőbeni együttműködési lehetőségekről. Jelenlétük élénk tudáscserét eredményezett, és tovább erősítette a kezdeményezés nemzetközi jelentőségét.

Ezek a partnerségek fontos mérföldkövet jelentenek a BME KJK folyamatos törekvéseiben, amelyek célja az interdiszciplináris együttműködés erősítése, az innováció előmozdítása, valamint a közlekedési technológiák globális fejlődéséhez való érdemi hozzájárulás.