Mit csinál egy járműmérnök?
Közúti, vasúti-, vízi- és légi járműveket vagy akár építő- és anyagmozgatógépek tervez, fejleszt, üzemeltet, javít, vagy akár a gyártásukban is részt vehet. De ahhoz, hogy valaki ide eljusson, sokat kell dolgozni. A járműmérnökök képesek a közlekedési-, szállítási- és logisztikai folyamatok sajátosságait figyelembe véve a közúti, vasúti-, vízi- és légi járművek, építő- és anyagmozgatógépek üzemeltetésére. Emellett tervezésükkel, fejlesztésükkel, gyártásukkal és javításukkal kapcsolatos mérnöki alapfeladatokat is el tudnak látni.
Határidők, fontos információk a felvi.hu-n és a felvi.bme.hu-n találhatók!
Alapképzés – Mit fogsz tanulni?
- járművek és mobil gépek felépítése, berendezései és működésük;
- járművek és hajtáselemek tervezése, gyártása, javítása, fenntartása;
- informatika, járműirányítás;
- járművek és mobil gépek specifikus mérnöki szakterületei.
Az első három félévben az alapozó természettudományos, gazdasági és humán ismeretekkel, valamint a szakmai törzsanyaggal ismerkednek meg a hallgatók. Ez elég idő arra, hogy a diákok ezután már biztos alapismeretekkel rendelkezzenek, ami nélkülözhetetlen a specializációk választásához. Tanulmányaid 4. félévétől az alábbi területekre specializálódhatsz:
-
Gépjárművek specializáció
A hallgatók megismerkednek a gépjárművek felépítésétől kezdve a motorokon, erőátviteli rendszereken, futóművek, fék és kormányrendszereken keresztül egészen a kiegészítő elektronikus berendezésekig, valamint a gépjárművek üzemeltetéséhez kapcsolódó minden lényeges témával.
-
Légi járművek specializáció
A specializáció hallgatói elsajátítják a repülőgépek berendezésinek felépítését és üzemeltetését. Megismerik a szükséges áramlástechnikai, illetve aerodinamikai tudományokat, a repülőgépek hajtóműveinek és szerkezetének működését.
-
Vízi járművek specializáció
A specializáció hallgatói megismerkednek a tengeri és folyami hajókkal, a szükséges áramlástani ismeretekkel, a hajók felépítésével, gépészeti, illetve villamos berendezéseivel. A végzett hallgatók ismerik a hajók fedélzeti berendezéseit és elsajátítják a hajók komplex felépítését.
-
Vasúti járművek specializáció
A hallgatók megismerkednek a villamos- és dízelvontatású kötöttpályás járművek és járműszerelvények szerkezeti kialakításával és mechanikai tulajdonságaival. A végzett hallgatók elsajátítják a dízelmotorok felépítését és működését.
-
Járműgyártás specializáció
A hallgatók megismerkednek a járművek anyag- és gyártási technológiáival, a gyártásautomatizálással, a járműgyártás és összeszerelés folyamataival és minőségbiztosítási rendszereivel. Továbbá betekintést kapnak a járműdiagnosztikai módszerekbe és annak eszköztárába.
-
Járműmechatronika specializáció
A mechatronika alapvetően a gépészet, az elektronika és a számítógépes irányítás egymás hatását erősítő integrációja. A specializáció hallgatói e három komponenst, rendszert tudják kezelni, különös tekintettel a járművekben előforduló alkalmazásukra.
-
Járműfelépítmények specializáció
A specializálódó hallgatók a járművek felépítményének kialakítását és üzemeltetését sajátítják el, a használatos modern szoftverek és technológiai anyagok ismeretében.
Járműmérnök Mesterképzés
A hét féléves alapképzés folytatása a négy féléves járműmérnöki mesterképzési szak. Célunk olyan okleveles mérnökök képzése, akik a BSc és az MSc képzés elvégzése után képesek különböző járművek fejlesztésére, tervezésére, gyártására, a bennük végbemenő folyamatok kutatására. A mesterképzés felkészít a vezetői feladatok ellátására, a járművek és mobil gépek témakörébe tartozó kutatási-fejlesztési feladatok megoldásában való alkotó részvételre, valamint a gépészeti tanulmányok PhD képzés keretében való folytatására is.