Menü Bezárás

Hallgatói mobilitási ablak

Mobilitási ablakok, céluk és megvalósításuk

A képzésekben részt vevő hallgatók, jellemzően a képzésük vége felé, nyitottak külföldi felsőoktatási intézmények képzéseibe belehallgatni pl. Erasmus program keretében, amikor inkább már csak felsőbb éves szakmai tárgyaik vagy specializációs tárgyaik vannak. A hallgatók az egyéni érdeklődésüknek megfelelően a szakmai és kulturális tudástár bővítése céljából utaznak ki, felvállalva az ezzel járó többlet terheket, hogy eközben a hazai képzésében is szeretne előre haladni. Sok esetben a kinti tanulmányok során teljesített eredményeiket nem is próbálják a tantervük szerint kötelező vagy kötelezően választható tantárgyaknak megfeleltetni, így kényszerűen megnyúlik a képzési idejük – pedig jellemzően a legkiválóbb hallgatók köréből szokták a nemzetközi részképzést felvállalni.

A 2024/25 tanévtől kezdődően, jogszabályi kötelezettségből fakadóan, új megközelítést vezetett be az Egyetem, ami a fenti problémákat kívánja orvosolni, és célul tűzte ki a nemzetközi mobilitás megkönnyítését és elősegítését. Ennek érdekében minden szakunkon ún. mobilitási ablakot nyitottunk (alapképzési szakok esetében a mintatanterv 7. félévében, a mesterképzési szakoknál pedig a mintatanterv 4. félévében), és minden olyan hallgató számára, aki célzottan ezen félév alatt vállalkozik nemzetközi mobilitásra, az Egyetem bizonyos feltételek megléte esetében felkínálja neki a mintatanterve szerint abban a félévben teljesítendő tantárgyai teljesítésének elismerését. Így a hallgató úgy vehet részt a külföldi felsőoktatási intézmény részképzésében, hogy közben a tanulmányi előrehaladás szempontjából nem veszíti el azt a félévét az itthoni képzésén.

A mobilitási ablakkal összefüggő folyamatok részletes leírása

Hogyan vehető igénybe? — Milyen feltételekkel vehető igénybe? — Szükséges-e előzetes egyeztetés? — Szükséges-e előzetes kreditelismerés? — Stb.

A mobilitási ablak félévében a nemzetközi részképzésben teljesítendő ill. teljesített tantárgyak ismeretében a Kar előzetesen vagy utólag megvizsgálja, hogy a külföldi tantárgyak tanulási eredményei illeszkednek-e a hazai képzésben biztosított tanulási eredményekbe, és ha az egyezőség teljesül, úgy a hallgató jogosult a külföldön megszerezett eredményeire tekintettel a mintatanterv kijelölt félévében esedékes minden olyan tantárgya teljesítésének elismerésére, amelyik tantárgy felvételére egyébként jogosult lenne/lett volna. A hallgató ezen jogával a tárgyelismerésre irányuló kérelem benyújtásával élhet.

A tanulási eredmények összevetése történhet a tervezett kiutazás előtt vagy azt követően. Az előzetes vizsgálat előnye, hogy a hallgató előre tudhatja, sikeres külföldi kreditszerzés esetén milyen mintatanterv szerinti tárgyai elismerését kérheti. Az utólagos vizsgálatra akkor kerülhet sor, ha vagy nem történt előzetes vizsgálat, vagy ha az előzetes vizsgálatba bevont tantárgyak körében változás követezett be ill. a hallgató azok közül nem minden tantárgy kreditjét szerezte meg.

A mobilitási ablak keretében ajánlott külföldi intézmények és az azokban ajánlott képzések, tantárgyak

Az Erasmus és az EELISA programok kari tapasztalatai alapján, elsősorban az alábbi külföldi felsőoktatási intézményeket ajánljuk a mobilitási ablak nyújtotta lehetőséget kihasználására, szakos bontásban.

  1. Közlekedésmérnöki alap- és mesterképzési szakok:
  2. Járműmérnöki alap- és mesterképzési szakok:
  3. Logisztikai mérnöki alap- és mesterképzési szakok:
  4. Autonóm járműirányítási mérnök mesterképzési szak:
  5. Repülőmérnöki alapképzési szak (2024/25 tanévben indult, még nincs kari tapasztalat)

Felelős kari személyek:

Dr. Török Ádám nemzetközi kapcsolatokért felelős dékánhelyettes
Erasmus, DAAD, CEEPUS programokért felelős kari koordinátor

Dr. Mészáros Ferenc oktatási és tanulmányi ügyekért felelős dékánhelyettes
EELISA kari koordinátor