Napjaink gyorsan bekövetkező infokommunikációs technológia generálta változásai nagy hatással vannak a közlekedésben részt vevő járművekre, az infrastruktúrára, a közlekedő személyekre és általában véve a társadalom egészére. A gépjárműfejlesztés területén megfigyelhető az automatizáltság folyamatos térnyerése. Ennek fontos alappillére a gépjármű környezetérzékelő szenzorainak fejlődése, a kommunikációs technológiák elterjedése és az elektronikai vezérlők teljesítménynövekedése.
A képzés célja olyan autonóm járműirányítási mérnökök képzése, akik a szakterülethez kapcsolódó magas szintű természettudományos, specifikus járműtechnikai, műszaki, informatikai és gazdasági ismereteik birtokában alkalmasak elsősorban autonóm járművek tervezésére, fejlesztésére, gyártására és a velük kapcsolatos folyamatok átfogó kutatására. Alkalmasak az autonóm járművekből kialakuló közlekedési rendszerek biztonságos, a környezetvédelem és az energiagazdálkodás követelményeit figyelembe vevő üzemeltetésére, fenntartására, diagnosztizálására, karbantartására és javítására.
A mesterképzésnek döntő szerepe van az intelligens környezet, a jármű és az irányítás területén felhalmozott tudás átadásában. Az ipari partnerektől származó, nemzetközi K+F feladatok a hallgatók motiváltságát erősítik, az eredmények hatékony felhasználása és kétirányú tudástranszfer valósul meg. Olyan kutatásokat integrálnunk az MSc és PhD szintű oktatásba, amelyek európai viszonylatban egyedivé teszik a képzést. Az autonóm járművek oktatását és kutatását magas színvonalú laborok szolgálják ki.
A képzés angol nyelven történik.
A 137/2008. (V. 16.) Korm.rendelet 14. § (6) bekezdése értelmében az idegen nyelvű képzés (mint az AVCE) keretében megszerzett oklevél (oktatás és záróvizsga is idegennyelven zajlik) egyenértékű az államilag elismert, egynyelvű, komplex, felsőfokú (C1) nyelvvizsga-bizonyítvánnyal.
Részletesebb tájékoztatás az alábbi linken olvasható.
Határidők és fontos információk a képzésről a felvi.hu-n vagy a felvi.bme.hu-n találhatók!
A kreditelismerési eljárás lefolytatását a kjk@kjk.bme.hu címen kezdeményezheti a kreditelismerési űrlap kitöltésével és az előtanulmányok tételes igazolásának (index vagy leckekönyv másolata) megküldésével.
Az a hallgató, akinek van már munkatapasztalata vagy egyéb úton megszerzett szakmai ismerete, a sikeres felvételt követően –
igazolódokumentum benyújtása mellett – kezdeményezheti azok valamely tantárgyi kredittel vagy teljesített szakmai gyakorlatként való elismerését, aminek leggyakoribb formái:
– szervezett (céges vagy egyéb tanfolyam, továbbképzés) formában folytatott képzés,
– tapasztalati úton szerzett ismeretek (akár munkahelyen, akár más igazolható tevékenységből fakadóan).
Az elismertetni kívánt tantárgy lehet a tantervben rögzített szabadon választható tantárgy (igazolható időráfordítás alapján, 30 óránként 1 kredit értékben), kötelezően választható tantárgy vagy kötelező (szak)tantárgy (a tanulási eredmények összevetése alapján), szakmai gyakorlat tantárgy (igazolható min. 4 hét időráfordítás és szakspecifikus feladatkör megléte alapján). Az elismert kreditek beleszámítanak a tanterv szerinti megszerzendő 120 kreditbe, így azokat a képzés során már nem kell teljesíteni, de legfeljebb 60 kredit ismertethető el.